Данас, 07.03.2008. године на бушотини „Грм“ која се налази у Србобрану, улици 19. октобра одржана је Конференција за новинаре заказана од стране председника Општине Србобран Бранка Гајина и председника Скупштине Војводине Бојана Костреша на тему Исплате рудне ренте и експлоатација нафте у Војводини.
На Конференцији на којој су присуствовали многи електронски и писани медији. председник општине Србобран је рекао:
«Налазимо се у географском центру насеља, иза мене се налазе три бушотине које су 100 м од школе где иду наша деца.
Овим путем скрећемо пажњу на један бахат однос НИС Србије према општини Србобран. Несретних деведесетих година та ароганција је била нарочито изражена. Бушотина поред које се налазимо, као ни остале бушотине немају решене имовинске правне односе. Бушотине су прављене чак и на гробљу, али оно што нас највише боли да је питање експлоатације нафте регулисано кроз нафтну ренту која се произвољно и шациметријски исплаћује нашој општини. Ја сам мислио да смо те несретне деведесете године оставили иза нас, када нисте ништа смели да питате под маском неких виших интереса. Мислио сам да се то више неће поновити међутим, боли ме што је то све и дан данас покривено једним велом тајне и опет неким вишим државним интересима, тако да ми немамо увид колико је експлоатисано нафте. Нафтна рента износи 3% а ми од тога имамо 40%.
Ми немамо увида у те цифре, измењен је Закон о нафтној ренти, од прошле године ми смо требали за 150% у односу на претходну годину номинално да добијемо више, међутим ми смо добили чак мање. Значи ово није никакво политичко ни идеолошко питање, ово је чисто математичко питање и један однос ароганције и бахатлука НИС-а према овој Општини.“
- На питање новинара шта је старије школа или бушотина, председник је одговорио да је раније направљена школа која је много важнија а они могу да експлоатишу нафту и са бушилицама укосо.
„Поента приче и најизраженији бахатлук је управо у вези нафтне ренте и ми немамо увид колико је у нашој општини експлоатисано, колико је извучено нафте. Ми смо негде за прошлу годину оштећени за око 20. милиона динара. За једну малу општину као што је наша, у којој се води рачуна о сваком динару, верујте то је велики новац.“
Који је одговор од стране нафтне индустрије?
„Ми немамо одговоре, ми лакше дођемо до неких министара, као што видите, до председника покрајинског парламента, без проблема, а до директора Нафтагаса је јако тешко доћи. Покушавамо да се лепо договоримо са НИС-ом , али они не желе да дођу на договор. Звали смо их да решимо неке имовинско правне односе, нека питања, као што је рецимо Сабирни центар одакле се сабира сва нафта из свих 88 бушотина. Тај сабирни центар уопште не постоји на папиру, тамо је у катастру њива. Они ни то нису били у стању да регулишу.
После тога Председник Скупштине АП Војводине Бојан Костреш се обратио новинарима са речима:
„Веома је важно каква је ситуација тренутно, да препознамо да ни општина Србобран која има 88 бушотина ни читава Војводина на којој се налазе све бушотине и сва налазишта нафте и гаса у овом моменту приватизације НИС и не питају шта ће десити са нашом имовином и да знамо да мора постојати одговорнији однос. Шта ће се десити ако рецимо, приватни партнер, без обзира били то Руси или неко други, преузме ове бушотине ако данас када је држава власник тих бушотина се не води рачуна о еколошким потребама, о потребама локалног становништва, не води се рачуна о заштити, не води се рачуна о односу са локалном самоуправом. Ми морамо да поставимо врло јасно ова питања, да кажемо да смо одговорни, не само према имовини Војводине, него смо одговорни како ће неко том имовином управљати у будућности. Једно од могућих решења јесте да се примене правила и стандарди који постоје у земљама у окружењу и многим земљама где се експлоатише нафта, а то је да се нафтна рента значајно повећа. Имамо нафтну ренту која је 3%, а у неким земљама иде чак до 70%. Повећањем процента нафтне ренте ми долазимо у ситуацију да би и општина Србобран у овом конкретном случају, али и све локалне заједнице на чијој се територији налазе налазишта нафте биле у много бољој и повољнијој финснсијској ситуацији, с друге стране дошли би у ситуацију да и држава Србија и АП Војводина из тих ресурса имају значајне приходе. Препознавање овог проблема је веома важно и оно што ћемо заједно са општином Србобран и са осталим заинтересованим општинама радити јесте да заштитмо интересе локалних самоуправа, заштитмо интересе Војводине и да приликом приватизације која ће доћи тражимо изузимање Нафтагаса из НИС-а из простог разлога што не видим ни један, ни политички, ни еконосмки, ни државни разлог да се један овакав капацитет прода било коме. Јер, видите, ако ми имамо чињеницу да је у прошлој години извађено 4,2 милиона барела нафте, негде око 230 милиона м3 гаса и та вредност извађене нафте и гаса из Војвођанске земље готово је једнака цифри на коју је процењен НИС, коју руски партнер треба да плати. Постављам питање зашто за једногодишњу производњу продавати тако један важан економски ресурс. 1983. године се извадило 95% нафтних потреба Војводине, дакле Војводина би могла лако да буде у енергетском смислу независна и ако поставимо то питање на тај начин , чудим се да држава Србија да тако један озбиљан економски потенцијал препушта за мали новац. Да не говоримо о томе колико би рецимо општина Србобран колико би људи који воде општину Србобран могли да ураде кад би располагали тим новцем, мени је логично ако се у центру Србобрана вади нафта , онда не видим разлога зашто србобранци не би имали од тога користи. Зaшто људи у Кикинди и Меленцима и другим местима где се вади нафта не би имали користи, зашто читава Војводина не би имала од тога користи?".
-Да ли ће Скупштина Војводине као предлагач упутити републичком парламенту иницијативу за промену нафтне ренте?
„У овом моменту се ради извештај са округлог стола који је организован у Скупштини Војводине прошле недеље, и тај извештај ће бити презентован шефовима посланичких група и ја очекујем у Скупштини Војводине, 18. марта, однос Скупштине према том питању , односно очекујем да ће посланици врло јасно рећи, као што су рекли по питању концесије, као што су рекли и сваки други пут када су били у питању интереси везаних за Војводину без обзира на политичко опредељење. Ми смо стали у заштиту војвођанске имовине и то очекујем да ће бити и овог пута".
На крају конференције Председник Општине Србобран се захвалио председнику Скупштине Војводине што је нашао времена да дође, те се захвалио покрајинској администрацији на разумевању како за овај проблем тако и за све србобранске проблеме и истакао да уколико овај проблем не буде разрешен и настави се бахато понашање НИС-а локална самоуправа спремна да блокира сабирни центар одакле се скупља сва нафта.Након тога присутни новинари су обишли и три бушотине које се налазе на гробљу у Турији и једну од исплачних јама које су поред тога што представљају еколошку катастрофу и необезбеђене.
Н.Б.