У Галерији Дома културе Србобран отворена је изложба фотографија професора Бранимира Карановића, под називом „Нови квадрати”. Карановић се на изложби представља фотографијама које су настале у претходне две године, мотивски различитим, али обједињеним израженим ликовним карактером, у доминантној мери графичким.
“Бавим се фотографијом и графиком, а моја графика је специфична по томе што сам у њу увео своју фотографију, још седамдесетих година прошлог века кад је то било врло интересантно у свету, али код нас не баш заступљено. Данас је све то много лакше радити, дигитална фотографија и поготово дигитална штампа, олакшали су процес. Таква врста штампе је сама по себи још увек графика, врста уметничког изражаја у ком се ја и даље проналазим. Моје фотографије се зато и разликују од мојих колега, јер изгледају као графике, по композицији, валерским вредностима и апстрактним односима црних и белих површина, које ја називам графизми. Лично волим такву фотографију, она наравно није само по себи апстракција већ представља реалан пејзаж или неку мртву природу, али је тако направљена да се у први мах не препознаје шта је приказано, делује да је само игра светлости и таме, док се не потрудите да разлучите шта је заиста пред вама. Тако спајам ове две уметности и уживам у томе. Креативност сам наследио од оца који је такође био професор 40 година, али само графике, а ја сам желео да не понављам оно што је он радио и зато сам изабрао фотографију. Ипак, фотографија се вратила графици, а и ја сам провео радни стаж на факултету у раду са младим уметницима", рекао је приликом отварања изложбе Бранимир Карановић.
Иначе, Бранимир Карановић дипломирао је 1974. године на Факултету примењених уметности, а магистрирао је 1976. године на Факултету ликовних уметности у Београду. У звање редовног професора за област фотографије на Академији уметности у Новом Саду изабран је 1977. године. На Факултету примењених уметности професор је од 1996. године, а изабран је за професора емеритуса Универзитета уметности у Београду. Изложба његових фотографија за посетиоце Ликовне галерије биће отворена до 13. марта.
"Карановић је својим вишедеценијским стваралаштвом, али и образовањем нових генерација уметника, заслужио високо место у култури ове државе, па и ван граница Србије. Кад су у питању његови вечерас изложени радови, за мене су они један празник за очи. Прво јер су фотографије приказане у форми коју ја изузетно ценим и примењујем, а то је квадратна форма. Затим ту је присутна апстракција, која је у фотографији врло поштована, а не може се не приметити да Карановић кроз свој објектив свет гледа на један другачији начин. Другачији од већине просечних људи, али и различито од својих колега”, оценио је Рајко Каришић, уметнички фотограф који је посетиоцима Дома културе приближио рад Карановића.