Српски  Magyar 

Роми славили „Циганске ватре“

У Србобрану је у суботу одржана XVI по реду манифестација посвећена промоцији ромске културе, обичаја и језика – „Циганске ватре“. Организатори из Удружења грађана Ром и Канцеларије за инклузију Рома општине Србобран сматрају да су се након 16 година дуге традиције, створили сви услови да србобранска  манифестација, већ од следеће године, добије републички карактер. Ромском химном, под ромском заставом, културно-уметнички програм отворио је тамбурашки бенд Војвођански клас, и кроз више сати игре и песме приказан је део разноликог и богатог фолклорног и музичког наслеђа и обичаја ове националне заједнице. Поред домаћина, наступило је и неколико културно – уметничких друштава Сенте, Торњоша и Шајкаша.

 

„Задовољан сам што после Петровдана и свечаности у част великог књижевника Нандора Гиона, на ред долазе и 'Циганске ватре'. Привилегија је бити председник општине која има све ове манифестације и на овакав начин показује своју мултикултуралност. Општина Срборбан подржава све националне заједнице и задовољан сам што у последње време све више говоримо о Ромима који се успешно школују и раде, а на локалној самоуправи је да то додатно помогне“, рекао је отварајући XVI „Циганске ватре“ Зоран Младеновић, председник општине Србобран. Јелена Јовановић, виши саветник у Покрајинском секретаријату за образовање, управу и националне заједнице, истакла је да већ 12 година долази на „Циганске ватре“ и пожелела свим учесницима и окупљенима да уживају у програму и добро се забаве, „онако како то знају Роми“.

„Присуство оволиког броја људи и долазак гостију из других градова најбоље потврђује културни значај и величину манифестације 'Циганске ватре'. Циљ нам је да афирмишемо ромску популацију презентујући нашу културу, музику и језик, и тако дамо допринос поправљању положаја Рома у друштву. 'Циганске' ватре имају све атрибуте да једног дана постану најважнији фестивал ромске културе, музике и песме“, рекао је Славко Димић, председник Удружења грађана Ром из Србобрана, које је организовало манифестацију. Он је захвалио општини Србобран на финансијској помоћи, Дому културе за помоћ у припреми програма, као и бројним спонзорима.

У оквиру манифестације одржан је и традиционални избор најлепше Ромкиње, а престижна титула ове године припала је Србобранки Виолети Јовичић. Ленту прве пратиље мисице понела је Анђелка Димић из Шајкаша, а друге Валерија Јовановић из Србобрана. Жири који је бирао најлепшу Ромкињу имао је задатак и да прогласи најбоље парове у плесној игри Чарлама. Прво место освојили су Маријана Фан и Спасоје Лакатош из Србобрана, а додељене су и три равноправне друге награде: Милану Николићу и Цветки Димић из Шајкаша, Анђелки Димитријевић и Милету Станкову из истог места, и Станислави Димић и Маринку Јовановићу из Србобрана.

Службени лист