Обележавајући Међународни дан избеглица – 20. јун, председник Владе Војводине др Бојан Пајтић уручио је данас у Надаљу уговоре о куповини пет кућа у Војводини најугроженијим избегличким породицама. Уз уговоре о додели пет кућа, Пајтић је уручио и два уговора о донацији у грађевинском материјалу, чиме ће још две фамилије трајно решити стамбено питање на територији АП Војводине. Иначе, обе донације у грађевинском материјалу задржаће се у општини Србобран. Уручивању уговора присуствовали су Новка Мојић, покрајинска секретарка за демографију и социјалну заштиту, Иван Георгинов, помоћник комесара за избеглице, Радомир Кукобат, вд директора Фонда за пружање избеглим, прогнаним и расељеним лицима АП Војводине, представници УНХЦР, и Бранко Гајин председник општине Србобран.
„Иако то није у нашој надлежности, АП Војводина је до сада обезбедила куће за око 590 породица избеглих лица, што је једно велико село. Поред тога, помогли смо 33 повратничке задруге у Хрватској и у Босни и Херцеговини, јер желимо да ти људи сами створе услове за егзистенцију. У току ове недеље потписаћемо споразум за Српским националним вијећем о оснивању Тесла банке, у којој ћемо са 150 милиона динара бити један од највећих оснивача и деоничара. Такође, данас позивамо и средњошколце одликаше из избегличке популације да конкуришу за помоћ, како би лакше окончали школовање“, оценио је ангажовање покрајинске администрације на решавању проблема избегличке популације Бојан Пајтић. Донације у грађевинском материјалу добили су Јасмина Ацкета из Србобрана и Ранка Љиљак из Надаља, док су куће добили: Љубица Чуде из Раковца, Милена Недимовић из Футога, Предраг Батинић из Раткова, Живојин Додић из Чортановаца, и Милојица Хрваћанин из Новог Сада.
Спремност да помогне избегличкој али и другој популацији, исказали су и представници општине Србобран. Председник општине Бранко Гајин истакао је да ће локална самоуправа наћи начин да учествује у решавању стамбених проблема ових лица. „На територији наше општине остало још стотинак избеглих и прогнаних лица, од више од 2.000 колико их је било 2001. године, а који су у међувремену стекли држављанство Републике Србије. Данас због несрећних деведестих и транзиционих двехиљадитих лоше живе и избегла лица и домицилно становништво. Желимо да спречимо евентуалну нетрпељивост и зато смо одлучили да доделимо бесплатне парцеле за изградњу кућа за све угрожене, јер треба помоћи и једним и другим. Парцеле ће бити инфраструктурно опремљене и додељиваће се избеглим лицима и младим брачним паровима. То ће бити наш допринос реализацији идеје да млади остану у Србобрану“, рекао је Гајин.