Еколошки покрет Новог Сада, заједно са неколико сличних еколошких организација из региона, организовао је јуче, на светски Дан вода, протест због загађивања Великог бачког канала. Чланови еколошких организација окупили су се у Врбасу, крај Виноградског моста, и још једном од надлежних органа затражили да се што пре крене у акцију ревитализације овог угроженог водотока, како би се коначно прекинуло уништавање животне околине.
Окупљенима се обратио Никола Алексић, председник ЕП Нови Сад, који је покушао да јавности скрене пажњу на уништено животно окружење становника кулске, врбаске и србобранске оптшине, кроз које се пружа најзагађенија деоница Великог бачког канала. „Све док се у потпуности не заустави даље загађивање Великог бачког канала, који се сматра најзагађенијим водотоком у Европи, иницијативе и напори који се предузимају како би се почело са његовим чишћењем су готово узалудне“, рекао је Алексић. Он је посебно незадовољство изразио због понашања менаџмента у појединим фабрикама које, упркос свим упозорењима и прописима, и даље испуштају у водоток отпадне воде.
Протесту у Србобрану присуствовао је и Душан Михајловић, представник Еколошког покрета Србобрана. „Позивам министра Оливера Дулића да када путује из Суботице за Београд издвоји један сат и сврати до ‘Витала’ и ‘Карнекса’, пошто је он задужен за заштиту животне средине. Видеће шта се ради у овим и другим фабрикама и шта нам приређују свакога дана, али изгледа да њима нико ништа не може. Безброј пута је наша организација захтевала од инспектора Душана Јовановића да обиђе терен и увери се у бахатост загађивача, тражили смо да се загађивачи казне или да се поднесу пријаве, али све је било узалуд. Зато позивам министра Дулића да барем једном прекине путовање и увери се сам колики је наш проблем“, рекао је Михајловић.
Сличан протест два дана раније, у организацији Еколошког покрета Врбаса, одржан је у Црвенки, испред Фабрике алкохола „Панон“. И на овом протесту учешће су узели представници Еколошког покрета Србобрана, и ученици ОШ „Вук Караџић“ и Гимназије „Светозар Милетић“