На пољима АД „Пионир“ крај Србобрана у петак су започеле XXV смотра пољопривреде, индустрије и трговине – СПИТ, и традиционална манифестација „24 часа орања“. За разлику од сајмова где су пољопривредне машине само изложене, на овој врсти смотре могућности и карактеристике механизације се, што је веома ретко, демонстрирају у раду, па пољопривредници имају могућност да виде како техника функционише, пре свега у пољу, у производним условима. СПИТ се у Србобрану одржава по пети пут, а организатори и домаћини манифестације су Југословенско научно друштво за пољопривредну технику, АД Пионир и Департман за пољопривредну технику Пољопривредног факултета у Новом Саду. На смотри се представља 47 произвођача механизације који су изложили више од 100 разних врста машина.
„СПИТ слави сребрни јубилеј. Ове године ставили смо акценат на машине мањих димензија, намењене за масовне пољопривредне произвођаче и фармере. Излагачи су спремни да одговоре на сваки захтев посетилаца и демонстрирају могућности машина“, рекао је др Никола Ћукић, председник организационог одбора СПИТ-а. Отварајући ову манифестацију председник општине Србобран Бранко Гајин истакао је да локална самоуправа има опредељење да пружа подршку свим пројектима који служе развоју и унапређењу пољопривредне производње, али и других врста делатности. „Ово је уз Новосадски пољопривредни сајам највећа и најзначајнија манифестација код нас из области механизације. Овде се на лицу места сви могу уверити у снагу и могућности онога што се излаже и нуди на продају, што је највећа предност скупа. Част нам је што се све то догађа у срцу Војводине, на најплоднијим ораницама, у нашем Србобрану“, рекао је Гајин.
У оквиру СПИТ-а организовано је такмичење „24 часа орања“. „Такмиче се трактори различитих категорија, у количини поораног земљишта, са задатим квалитетом орања, при дубини од 25 цм. Ово је јединствено такмичење у Србији. У њему учествују машине стандардних карактеристика које се налазе у продаји и зато је то одлична прилика да се купци пре куповине увере у њихове могућности. Поред орања посетиоци могу да виде машине за припрему земљишта, основну обраду, сетву, негу и заштиту усева и разни пратећи програм“, рекао је Миленко Синђић, директор АД „Пионир“. Директор Института за ратарство и повртартсво проф. др Петар Секулић истакао је задовољство што се манифестација по пети пут одржава на пољима АД „Пионир“, у ком Институт има удео у власништву.