Српски  Magyar 

Вакцинација најбоља заштита од претње ХПВ

Дом здравља "Др Ђорђе Бастић" организовао је превентивну акцију „Отворена врата“ са циљем едукације о хуманом папилома вирусу - ХПВ, и вакцинацији у сврху заштите здравља.

„Циљ акције је да повећамо број деце, и девојчица и дечака, у вакцинацији против ХПВ вируса. Вакцину је веома важно добити јер се ради о превенцији бројних малигних промена. Ради се о поливалентној вакцини у којој је заступљено девет вируса, два вируса без малигног потенцијала и неколико најонкогенијих вируса. Ми који знамо значај ове вакцинације нисмо задовољни одзивом, могло би боље. Посао нам отежавају антиваксерски лоби и друштвене мреже. Због природе посла којим се бавим често сам у прилици да гледам драматичне слике код жена које су оболеле од карцинома грлића материце. Апелујем на родитеље да вакцинишу своју децу, ова вакцина је безбедна и бесплатна за децу од 9 до 19 година“, рекао је др Кладар.

ХПВ вакцина Гардасил штити од девет различитих типова тог вируса. Међу њима су два типа која су узрочници готово свих канцера грлића материце, они који изазивају већину случајева рака дебелог црева и неки који доводе до обољења гениталија, главе и врата. Прва велика студија сугерише да је вакцина веома делотворна и да смањује број случајева грлића материце за скоро 90 одсто. Превенција је најважнија и најзначајнија код свих могућих заразних болести, тако исто и за ХПВ вирус.

„Родитељи су врло скептични за ову вакцину зато што је то нова вакцина, али ја им кажем да је данашње време другачије у односу на пре 10, 20, 30 година, да наша деца често рано ступају у сексуалне односе и да је из тих разлога важно да деца стварају антитела на ХПВ вирус. Иначе, ХПВ вирус има преко 200 типова и подтипова, битно је да приме ову вакцину која има управо девет најонкогенијих вируса. Јако је важно да родитељи вакцинишу и своје ћерке и своје синове зато што је ХПВ вирус најчешћа полно преносива инфекција. Битно је да се пре ступања у сексуалне односе вакцинишу. Ова вакцина је безбедна и од 2006. године се примењује у свету. Аустралија је потпуно вакцинисана и за 20 година карцином грлића материце ће бити тамо потпуно искорењен. Годишње 660.000 хиљада жена оболи од карцинома грлића материце, а преко 350.000 завршава се смрћу. У Енглеској су рађене студије које су показале да се код тинејџера за 58 одсто смањио број кондилома на гениталијама, како девојчица тако и дечака. Зато је једнако важно да се оба пола вакцинишу. У Србији је последњих година повећан број пацијената који обољевају од карцинома ларинга, односно гркљана. Све то нам указује да је вакцинисање веома значајно. Важно је напоменути да је вакцина безбедна и да нема нус ефеката“, каже др Светлана Рајак, педијатар у ДЗ „Др Ђорђе Бастић“.

Иначе, у школама у општини Србобран у току је предавање у свим школама о значају ове вакцине и уопште о значају вакцинације, тако да и деца и родитељи могу да се упозају са свиме што вакцинација носи.

"Акција 'Отворена врата' у Дому здравља редовна је сваког месеца, код нас се могу вакцинисати дечаци и девојчице од 9 до 19 година током целог дана, од 08.00 до 18.00 часова. Довољно је да су здрави и прегледа их лекар и добију ХПВ вакцину. Родитељи у било које доба дана могу да позову и добију све информације о вакцини. Увек родитељима кажем да сам ја своју децу вакцинисала", истакла је др Рајак.

 

 

Службени лист