Српски  Magyar 

Песнику Ненаду Шапоњи уручен "Ленкин прстен"

Песнику из Новог Сада, Ненаду Шапоњи, свечано је уручена књижевна награда "Ленкин прстен". Шапоња је награђен као аутор најбоље љубавне песме на спрском језику - „Изгубљена нит ретко се налази: чак и када је видимо”, објављеној у књизи Срећна вода - ИК Прометеј Нови Сад, у Едицији Тајанствена тачка 2024. године. Одлуку је донео жири који је радио у саставу др Зоран Ђерић, председник, др Драгана В. Тодоресков, чланица, и Биљана Пушкар, чланица. Награду је по 19. пут доделио Дом културе Србобран, организатор манифестације "Ленкин прстен".

Свечана додела започела је наступом гудачког триа "Stringle ladies" и беседом о Дунђерскима Радоја Чупића, глумца, првака драме Српског народног позоришта у пензији.

Овогодишње уручење награде дошло је само неколико дана након изненадне смрти др Зорана Ђерића, дугогодишњег председника жирија за доделу "Ленкиног прстена", због чега је Радивој Дебељачки на почетку свога обраћања присутне замолио да минутом ћутања још једном одају почаст човеку који је дао пун допринос да "Ленкин прстен" постане цењена награда у песничком свету.

"Србобран у историјском смислу има важну улогу у изградњи грађанске културе Војводине. Кроз векове је стварао свој идентитет, пролазио кроз разне историјске околности које су обликовале све оно што данас чини наше место. У том погледу, породица Дунђерски заузима посебно место, као породица која је градила и развијала не само Србобран, већ и многа друга места у Војводини, укључијући и данашњи Нови Сад.

Ипак, љубоморно чувамо чињеницу да је једна тако велика породица, управо потекла са ових улица, да су многи најзначајнији њени чланови овде живели, у нашем православном храму се крстили и, на крају крајева, многи овде и почивају. Кроз разне тешке тренутке кроз које је Србобран пролазио, Дунђерски су дали велики допринос у превазилажењу разних недаћа, помажући своме народу, што је, на жалост, ниподаштавано и скривано у каснијој комунистичкој пропаганди којој нису одговарале ове чињенице. Управо на данашњи дан у Србобран је ушла главнина српске војске након завршетка Првог светског рата. Иако су се борили за Српску Војводину, Дунђерски су приложили велику зртву, у материјалном смислу, приликом аграрне реформе када им је одузето две трећине плодних ораница, али највећи злочин који је начињен према овој породици било је убијање достојанства и стварање презира након Другог светгог рата, чије последице се и данас осете у неразумевању и мањој информисаности о свим достигнућима ове чувене породице. Чувене не само по иметку, већ и по ономе што су чинили за наш народ.

Због тога сам поносан што управо општина Србобран, Дом културе Себобран, организују и приређује овакву манифестацију, која за циљ има да врати дух грађанске културе, али и да на важности породици Дунђерски и њеном великом и неизбризивом трагу у Србобрану. А постоји ли лепши начин да се то чини од метафизичке љубави Лазе и Ленке, која нас за тренутак враћа у та стара времена. Ако ниста друго, створила је најлепшу љубавну песму икада написану на овим просторима, Santa Maria della Salute", рекао је Дебељачки и свима пожелео да уживају у програму. Окупљене у Скупштини општине Србобран, посебно уређеној за ову прилику, поздравила је у име домаћина и Јулкица Поповић, директорка Дома културе. 

Одлуку жирија саопштила је др Драгана В. Тодоресков, вршилац дужности председника жирија након смрти др Ђерића.

"Према пропозицијама, у конкуренцији су биле песме љубавне тематике, које су објављене у периодици, односно у посебним књигама, између два додељивања награда, од новембра 2023. до новембра 2024. године.

Песма 'Изгубљена нит ретко се налази: чак и када је не видимо' написана је у духу најбоље лирике Нанада Шапоње. Она се може читати у контексту читаве збирке Срећна вода, дакле, као део једне велике поеме написане у славу љубави, али и као самостална целина коју одликује вера у трансцендентално, у проналажење и препознавање сродних душа. Вредност награђене песме лежи у чињеници да у исти мах покушава да дефинише љубав као контрадикторну појаву, што она у својој бити и јесте, али и да пошаље поруку: у последњим стиховима лирски субјект ће се обратити вољеној речима који ефектно призивају неке од најбољих српских песника и песникиња, од романтизма па све до савремене, транссимболистичке поезије, између осталог, дозивајући стање између јаве и сна о којем је зналачки певао и Лаза Костић. Засенчена, неухватљива у простору и времену, лирска душа Ненада Шапоње сместила се на самој граници спознајног и недокучивог, тамо где верује да се једино може наћи права љубав", истакла је др Драгана В. Тодоресков.

Награду лауреауту уручили су Радивој Дебељачки, председник Општине Србобран, Радивој Парошки, председник Скупштине општине Србобран, и Јулкица Поповић, директорка Дома културе Србобран. 

"Драго ми је када се књиге пропознају и кроз награде, посебно се то може рећи за 'Ленкин прстен'. Последња награда коју сам добио била је награда 'Лаза Костић', пре пола године, а сада сам добио 'Ленкин прстен', вероватно је то повезано на неки начин. Има доста књижевних награда, али када једна локална заједница препозна љубавну песму као важну, и то љубавну песму која у неколико регистара иза стварности говори о стварности, која еманира лепоту, као што је Santa Maria della Salute, и ова безгранична и безвремена љубав, то издваја Србобран на посебно место. Издваја вас и начин на која је ова додела организована, са различитих страна препознајемо присуство и призивамо дух Ленке и Лазе, и ја бих вама требао да честитам. Честитам Општини Србобран на организацији ове манифестације, честитам добрим духовима који су је усмерили на тај пут, а верујем да је међу њима био и Зоран Ђерић", рекао је, између осталог, награђени песник и захвалио жирију на одлуци да његову песму издвоји као најбољу у конкуренцији за вредну награду.

Свечани програм поводом доделе награде завршен је извођењем представе о љубави Ленке Дунђерски и Лазе Костића "Од раја до безњенице". Текст и режију потпијусе мр Зоран Суботички, а улоге играју Миодраг Петровић, Јована Радовановић и Ервин Хазимуртезић.

 

 

 

Службени лист