Српски  Magyar 

Извештај о епидемиолошкој ситуацији - 09. новембар

Институт за јавно здравље Војводине оцењује епидемиолошку ситуацију у АП Војводини као изразито неповољну, са тенденцијом даљег погоршања, саопштено је из ове установе.

"Током шест недеља септембра и октобра, на територији АП Војводине дошло је до континуираног пада броја регистрованих случајева и стабилизације броја активних случајева на ниском нивоу у односу на претходни епидемијски талас. Од 20. 10. 2020. године региструје се тренд раста броја регистрованих случајева и погоршање епидемиолошке ситуације. Епидемијски талас у АП Војводини је у току.

У односу на претходну недељу регистрован је нови значајан пораст броја регистрованих случајева. Током јучерашњег дана регистрована су 324 нова случаја, највише у Граду Новом Саду 246. У овом тренутку је 3.828 активних случајева на територији АП Војводине, што представља више него двоструко већи број у односу на претходну недељу. Највећи број активних случајева је у Новом Саду, 2.144, што је, такође, више него двострук пораст у односу на претходну недељу.

Присутна је широка географска распрострањеност и активност вируса на територији покрајине, што указује на већу потребу стриктније примене мера заштите. Активни случајеви су присутни у 44 од 45 општина у АП Војводини. У овом тренутку на територији 11 општина, Новом Саду, Зрењанину, Сремској Митровици, Панчеву, Бачкој Паланци, Вршцу, Беочину, Опову, Жабљу, Алибунару и Кули епидемиолошка ситуација је изразито неповољна са тенденцијом погоршања. Неповољна ситуација са тенденцијом погоршања региструје се у још 9 општина. У осталим градовима и општинама ситуација се оцењује као несигурна са тенденцијом погоршања.

Међу оболелима доминира радно активно становништво. Доминантно се региструју појединачни случајеви оболевања деце школског узраста, које је повезано са боравком у другим земљама или је до заражавања дошло од претходно оболелих родитеља, односно ван школе. У последњих недељу дана регистрован је пренос код мањег броја деце из два школска колектива у Новом Саду. Након спроведених епидемиолошких испитивања утврђено је да је до заражавања дошло током дружења и активности деце из истих разреда, ван школе. Предложене су и уведене додатне мере заштите колектива и ситуација је стављена под контролу.

Институт апелује све да се настави са неопходним спровођењем проглашених мера контроле преношења болести како би се умањиле последице тренда раста броја оболелих и омогућило функционисање здравственог система", наводи се у саопштењу.

Институт за јавно здравље Војводине моли грађане Војводине да се понашају одговорно и препоручује да се стриктно придржавају свих мера предострожности и упутстава надлежних епидемиолошких служби, као што су:

- Поштовање физичке дистанце од најмање 2 метра;
- Избегавање задржавања у затвореном простору у којем борави велик број људи, попут угоститељских објеката у касним сатима, различитих прослава, забава где се пева и гласно говори, где долази до блиског контакта јер се тиме омогућава пренос веће количине клица и појава теже клиничке слике;
- Обавезно ношење заштитних маски у свим затвореним просторима, посебно где је већи број људи (јавни превоз, кафићи, ресторани, пијаце и сл.);
- Обавезну примену маске за хроничне болеснике и старије од 65 година и на отвореном;
- Препоручено ношење заштитних маски на отвореном за здраве
- Редовно прање руку односно употреба дезинфекционих средстава на бази алкохола;
- Препоручујемо особама које су биле у контакту са потврђеним случајевима да остану у самоизолацији 14 дана од последњег контакта.

 

Службени лист