Српски  Magyar 

Обележено 75 година од ослобођења Србобрана

На данашњи дан пре 75 година од фашистичке окупације ослобођен је Србобран. Већ три четвртине века Србобранци уживају плодове слободе коју су им у наслеђе оставили једни од најхрабријих бораца и грађана у историји Србобрана, довољно дугој, бурној и светлој да изнедри хероје чија ће се дела и жртве заувек памтити. У име очувања ових успомена, у име подизања нових генерација на тековинама антифашизма, пригодним програмом, полагањем венаца на споменик палим борцима и жртвама фашистичког терора на Тргу слободе, те обраћањима председника ОО СУБНОР Богдана Љуштине, и председника општине Србобран Радивоја Парошког, обележен је 19. октобар - Дан ослобођења Србобрана.

Венце на споменик палим борцима и жртвама фашистичког терора положили су делегација општине Србобран коју су чинили председник општине Радивој Парошки и председница Скупштине општине Милена Аларгић, затим организације СУБНОР-а Србобрана, Сомбора, Бечеја, Врбаса и Темерина, Удружења потомака и поштовалаца добровољаца ослободилачких ратова од 1848. до 1918. године "Србијански-Србобрански", Савеза ратних ветерана Србобран, Удружења бораца од 1991. до 1999. године "Храбри борци", Удружења ратних војних инвалида, као и представници Српске напредне странке, Социјалистичке партије Србије и Јединствене Србије.

Обраћајући се окупљенима на Тргу слободе, Богдан Љуштина, председник ОО СУБНОР, прво је подсетио на то како су јединице Народно-ослободилачке војске Југославије и совјетске Црвене армије у раним јутарњим сатима 19. октобра ушле у Србобран и донеле толико жељену слободу.

"Ови октобарски догађаји нас подсећају да морамо поштовати нашу славну историју и да се успомене на ослободиоце и на антифашистичку борбу не избришу из нашег памћења. Да се никада не понови Јасеновац, Пребиловци, Шушњари и друга стратишта са подручја бивше Југославије. Морамо се подсетити одбрамбених ратова деведесетих године и НАТО агресије на нашу земљу. У овоме нашем данашњем окупљању видим да наше друштво има перспективу, јер смо се данас сви овде окупили, удружења која негују традиције из 1848. године, па до удружења која чувају успомене на 1999. годину. У томе се види да наше друштво има перспективу и да нема идеолошких подела. Нека живи слобода, мир и просперитет у нашој земљи", рекао је Љуштина.

Радивој Парошки, председник општине, захвалио је окупљенима који из године у годину одају почаст "свим знаним и незнаним јунацима који су победили фашизам и у тој борби положили своје животе на олтар слободе". 

"Данас је тачно 75 година од када су јединице II шајкашког партизанског одреда, у садејству са јединицама славне Црвене армије, предвођене маршалом Фјодором Ивановичем Толбухином, ослободиле Србобран. Тај ведар и сунчан дан, 19. октобар 1944. године, био је још сјајнији и радоснији, јер је победоносни поход наговестио онај осећај који се може назвати узвишеним осећањем слободарства. 

Србобранци су одувек љубили слободу, те је за њих овај дан донео дане радости које су жељно ишчекивали. Чекали су дан који ће им донети мир и слободу, јер је живот под окупациом, војничком чизмом, био тежак, мукотрпан, са много проливене крви и суза, дечијег плача, страховања, патње, бола и јада. Са великом захвалношћу обележавамо дане и датуме и на тај начин чувамо од заборава не само сећање на наше јунаке који су својим животима платили високу цену слободе, него и сећање на најстрашније злочине и злокобна времена, како се она више никада и нигде не би догодила.

Кроз историју, наша земља и наш народ некако су се увек налазили на путу великих и моћних сила, које су себи давале за право да кроје судбину српског народа. Али непоколeбљив, пркосан, српски народ је слободарског духа, српски народ је јуначки народ. У прилог томе говоре жртве, у прилог томе говоре сви они јунаци који су задужили нас и будуће генерације да сами одлучујемо о себи, да сами градимо свој пут, напредак и развој.

Нама, њиховим унуцима и потомцима остаје питање да ли смо сви разумели жртву коју је поднело човечанство у борби против фашизма, посебно када све чешће видимо покушаје прекрајања историје. Ако данас неко оповргава чињеницу да је Други светски рат најгори период човечанства, да овај рат карактеришу милиони погинулих, милиони чије је детињство заувек било уништено, милиони мајки које су своје синове и кћери изгубили, а не знајући разлог, милиони оних чија је младост заувек била изгубљена, милиони и милиони људи чија је воља, жеља за слободом, достојанственим животом, борбом за независношћу била јача од мрачних облака фашизма који су се надвили на човечанством, онда је он још увек заробљен у најгорим идеолошким премисама па макар се оне покушавале остварити другим средствима. На крају би се опет дошло на исто, већ виђено. Плаћена је исувише висока цена да би свет дозволио да се тако нешто поново догоди.

Наш циљ је јасан, борба за живот у слободном свету који памти сва људска злодела и бори се да се она не понове. Историја Србије показује да наш народ ни у једном тренутку није направио грешку у одабиру стране за коју се бори, увек је био на стрни правде, слободе, равноправности народа. Својом херојском подвизима и истрајном борбом, самопрегором, жртвом и мучеништвом, у временима тешким када животе дају заједно отац и син, када се брани кућни праг и огњиште, кад се љуби српска груда као најмилије своје, због тих времна, због тих људи, далеко се чуо глас о малом, неустрашивом народу са Балкана, тој војсци у опанку која се супроставила далеко надмоћнијем непријатељу, и то не једном и то не једанпут. Само је 20. век донео мноштво ратова и огромна страдања српског народа. Непрестано изложени неправдом и притисцима. Они отимају, уништавају, ломе, руше, пале и уколико то раде охолије, бахатије, осионије, утолико смо ми још јачи, снажнији, жилавији. Зато жудимо за слободом, правичношћу и правдом.

Србобран се поноси својом антифашистичком традицијом, чува и негује сећање на жртве антифашистиче борбе. Пут којим смо дошли до слободе био је тежак, мукотрпан, крвав и сувише скуп. Зато данас, са овог места поручујемо да антифашистички, слободарски дух и борба за слободу јесу наше трајно опредељење. Поносни смо на наше претке јер су пошли у битку за своје огњиште, јуначку битку у којој је победу донела мудрост, у битку у којој је победила храброст и љубав према слободи. Дужни смо да живимо тако да не изневеримо претке, а да нас се потомци не стиде. Дужни смо да живимо по стандарду и по мери патриотизма који су нам оставили наши дедови и очеви. Слава свим борцима, јунацима који су учествовали у борби против фашистичкг окупатора, а посебно слава свима онима који су учествовали у борби за ослобођење Србобрана", рекао је Парошки и честитао свим Србобранцима годишњицу ослобођења.

У културно-уметничком програму на Тргу слободе учествовали су Градски хор "Зора" и рецитатори Горан Благојевић и Угљеша Сурдучки, који су подсетили на стихове песме "Домовина" Војислава Илића, и "Наслеђе" Милана Ракића.

 

Службени лист