Српски  Magyar 

Венци на спомен плочи са именима страдалих у Великом рату

Светом литургијом и парастосом за све страдале житеље општине Србобран у Великом рату од 1914. до 1918. године, данас је у Србобрану, у цркви Светог богојављања господњег, обележено 100 година од ослобођења Србобрана. На данашњи дан, 16. новембра 1918. године, на Ђурђиц, у Србобран је ушла ослободилачка војска Краљевине Србије и након четири године патње и бола, коначно донела слободу свим грађанима.

Бројни грађани одазвали су се позиву локалне самоуправе и након свечане академије којом је у четвртак, уз сто година ослобођења, обележено и сто година присаједињења Војводине Србији, као и 170 година од револуције 1848. године, присуствовали су данас и службу у цркви и помену свима знаним и незнаним који изгубили животе у овом трагичном периоду. 

Пред плочом на којој су уклесана имена свих житеља Србобрана, Турије и Надаља страдалих у Великом рату, венце су положили председник општине Србобран и његов заменик, Радивој Парошки и Лазар Крајиновић, представници локалне организације СУБНОР-а, Удружења ратних војних инвалида, Савеза ратних војних ветарана Србије, Удружења "Храбри борци 1990-1999 Србобран", Удружења потомака и поштовалаца добровољаца ослободилачких ратова 1848-1918 "Србијански-Србобрански", као и локалних одбора Српске напредне странке и Социјалистичке партије Србије.


"И данас смо се окупили да одамо почаст нашим прецима, Србобранцима, који су подарили животе за отаџбину и нашу слободу. Можда баш овде где сад стојимо, у порти цркве Светог богојављања господњег, када је на Ђурђиц 1918. године у Србобран ушла ослободилачка војска Краљевине Србије, наши преци су је дочекали са радошћу и одушевљењем, јер је стигла слобода и назирало се нешто ново, коначна реализација деценијске, можда и вековне тежње српског народа да се прикључи матици.

Ове године обележавамо три јубилеја; у мају смо обележили 100 година Мајске скупштине, као и 170 година од славних битака за Сентомаш, за Србобран, за слободу српског народа, и жељу те 1848. године да добије права као сви народи у тадашњој Хабсбуршкој монархији. То се није остварило те године, 1849. Србобран је страховито страдао, али седам деценија након тога, Банат, Бачка и Барања су 25. новембра 1918. године донели резолуцију о присаједињењу Србији.

Наш народ, наши преци из Србобрана, поднели су велике жртве. 98 познатих добровољаца из Србобрана учествовало је на пробоју Солунског фронта, један број на Кајмакчалану, више од 200 је изгубило живот, а преживели су прошли кроз велику патњу. Захвалан сам што смо се окупили у оволиком броју и одржали помен за славу и част свих знаних и незнаних јунака, и што негујемо традицију, јер они то заслужују, јер у нашим жилама тече њихова крв. Двадесети век био је век страдања српског народа, милионске жртве у Великом рату, још веће у Другом светском рату, па страдања у ратовима деведесетих, као усуд, и зато не смемо заборавити ниједну жртву. Мало смо заборавили славну 1848, Велики рат и наше добровољце, али смо пре неколико година обновили то сећање и надам се да ћемо у будућности у још већем броју чувати успомену на њих. Они то заслужују", рекао је обраћајући се присутнима Радивој Парошки, председник општине Србобран.

Службени лист