Српски  Magyar 

Србобран и Мишкин потписали Споразум о сарадњи

Градска област Мишкин - Јарославска област - Руска Федерација, и Општина Србобран - Република Србија, потписале су споразум о сарадњу "у циљу развијања традиционално добрих односа, размене искустава, продубљивања узајамног разумевања и учвршћивања пријатељства међу нардоима Русије и Србије".

Ово стоји у првим редовима споразума који су 15. јула у Мишкину потписали Радивој Парошки, председник општине Србобран, и Олга Минајева Викторовна, председница Градске области Мишкин.

Укупно осам тачака Споразума регулишу односе две стране и пружају им могућност да одржавају "тесне везе и контакте, размењују информације и искуства по питањима за које постоји узајамни интерес и предузимају све мере за реализацију размене и сарадње у области привреде, трговине, науке, културе, спорта, туризма и у другим областима у којима постоји заједнички интерес".



На потписницама је да створе услове за "успостављање и унапређивање привредно-еконоске сарадње непосредно кроз контакте пословних партнера, размену искустава и занња, организивањем пословнх сусрета, конференција, сајмова, изложби и других облика презентације и маркетинга". Поједини чланови документа ову сарадњу прецизирају у области културе, туризма и другим областима, предлажући контакте међу стваралачким колективима, удружењима и фондовима, посебно организовањем уметничких фестивала, разменом изложби и осталим видовима сарадње".

По повратку из Русије председник општине Србобран Радивој Парошки изнео је оцену да је овај Споразум добра шанса за Србобран.



"Наш циљ је успостављање чврстих односа у свакој области коју прецизира и нуди потписани споразум. Иако је просторна разлика између Мишкина и Србобрана 2.500 километара, то није баријера за успешну сарадњу наших општина. Предложили смо да се у области пољопривреде размењују искуства, техничке иновације и примери добре праксе, а наглашена је и могућност да наши пољопривредници користе њихово тржиште. У области туризма можемо доста тога да научимо од њих, поготово када су у питању музејске презентације, али и самом односу према туризму. Ми од нашег поднебља тек треба да направимо туристички потенцијал. Предложили смо размену најбољих ђака, што су они врло радо прихватили. Наши ђаци и студенти би посетили Јарославску област, а њихови би поред обиласка нашег града, посећивали и наше одмаралиште у Сутомору. Дали смо предлог и да се оснује заједнички фонд који би финансирао пројекте од значаја за привредну активност Мишкина и Србобрана. Такође, две важне области у којима би одмах могла бити покренута сарадња су област православне вере, која је од великог значаја за културу и историју два народа, и неговање успемена из Народно-ослободилачког рата и II светског рата", рекао је Парошки.

Парошки је подсетио је да су сарадњу са општином Србобран иницирали представници Мишкина, а разлог за то су историјске чињенице коју везују Јарославску област и Србобран. Наиме, у октобру 1944. године јединице Црвене армије, заједно са партизанским јединицама, ослободиле су Србобран и сместиле у овом граду свој штаб.

"У Србобрану је два месеца боравио штаб Трећег украјинског фронта, на челу са маршалом Толбухином, који је био смештен у кући Каћанских. У тој кући су се правили планови о даљем наступању Црвене армије и партизанских јединица. Пошто је Толбухин из Јарославске области, из околине Мишкина, иницијатива је стагла из овог града, Колико је за представнике области Мишкина значајна историја и сарадња са општином Србобран, говори и начин на који је дочекана наша делегација. Домаћини су нам указали велику част, учествовали смо у дефилеу поводом њиховог великог празника и веома смо захвални домаћинима на пријему. Очекујем изузетно добру сарадњу, што је евидентно већ након прве посете", истакао је Парошки и изразио наду да ће сарадња бити остварена у области привреде, у области туризма, културе, спорта, кроз размену искустава и знања. Повратна посета партнера из Русије требало би да буде 19. октобра, за Дан општине Србобран. 



Делегацију општине Србобран чинили су, уз Радивоја Парошког, председница Скупштине општине Милена Аларгић, чланови Општинског већа Радивој Дебељачки, Небојша Недељковић и Тодор Шимпрага, као и директорка Дома културе Бранислава Секулић. 

Споразум је потписан на пет година, са аутоматским продужењем на још пет. Пре одласка у Русију општина Србобран добила је сагласност Владе Републике Србије за потписивање Споразума. Мишкин има око 6.500 становника, на обали је реке Волге, али годишње га посети око 200.000 туриста, посебно због вредних музеја.



   

Службени лист