Након невремена које је пре неколико дана задесило Турију, општина Србобран донела је одлуку да прогласи стање елементарне непогоде. На овај корак локална самоуправа одлучила се иако се, на срећу, нису стекли комплетни услови за тако нешто, а то је да настала штета износи више од 10 одсто националног дохотка оствареног на територији општине у претходној години.
Највећа штета забележена је у атару Турије и Србобрана, на површини од око 1.000 хектара. На овој површини уништени су усеви, оштећени су поједини виногради и пластеници, а штете, веће и мање, било је и на јавним и приватним објектима. Ова одлука донета је како би грађани који су претрпели штету, уз помоћ локалне власти, код виших органа власти остварили могућност да надокнаде штету.
„Локална самоуправа реаговала је одмах, иако су неки тенденциозно и злонамерно тврдили да је реакција општине у овом случају изостала. Одељење за комуналне делатности је изашло на терен, направило записник о невремену и приложило фотографије настале штете. У овом тренутку нису нам потребне пароле и политиканство, што се чуло након навремена, већ активизам и рад, како би отклонили штету. Невоља грађана се не сме злоупотребљавати а од лажне бриге нико нема користи“, рекао је Бранко Гајин, председник општине Србобран, приликом обиласка оштећених јавних објеката у Турији.
Гајин је истакао да ће оштећена купола на згради Месне заједнице бити санирана по хитном поступку, а исто ће бити са кровом на згради позоришта. „Санација позоришта већ је испланирана и део средстава која добијамо од НИС-а намењен је овом послу. Приморани смо на овај потез јер зграда пропада, у салу се не може ући, иако је пре само три године неко био немаран и себи дозволио луксуз да, поред таквог крова и запуштене сале, вишемилионски износ који је одобрен Месној заједници уложи у подрум који сада плива у води“, рекао је Гајин. Он је додао да и поред оштећеног крова на згради позоришта, „књижни фонд у месној биоблиотеци, која се налази у оквиру исте зграде, није угрожен“, што су потврдиле директорка Ева Киш и биоблиотекарка у Турији Јелена Мирић. Ипак, један број померених црепова на крову зграде прети пролазницима на путу ка библиотеци, због чега је већ данас почело њихово уклањање и сређивање овог дела крова. „Биће саниран цео кров на згради, и над позориштем и над библиотеком. Нема потребе да се диже паника јер књиге нису биле, нити су сада, угрожене“, рекао је Гајин.
Реконструкцију очекује и православна црква у Турији. „Овај посао испланиран је пре месец дана, када смо потписали уговор са црквеном општином у Турији. Како је предвиђено уговором, са санацију целе цркве биће издвојено 820.000 динара, а први део новца већ је уплаћен“, рекао је Гајин.